.

seminář 21/22

V semináři žije parta převážně mladých mužů, kteří se v některé etapě svého života setkali s Bohem a domnívají se, že je volá, aby ho „následovali, kamkoli jde,“ aby se stali katolickými kněžími.

Poznávají Boha jako někoho, kdo je skutečně živý a kdo se dotýká životů lidí dnes právě tak, jako před staletími. Objevují, že Bůh je milující Otec, který má své děti rád a vůbec není staromódní. A myslí, že Bůh je někdo, s kým se žít vyplatí, že Bůh je osoba plná dobroty, krásy a lásky. Chceme najít v tomto světě své místo, místo, které pro nás náš Pán již připravil, abychom „mohli mít život a měli jej v plnosti.“

Formace v kněžském semináři spočívá ve výchově budoucích kněží pro katolickou církev. Klade se důraz na přípravu lidskou, duchovní a pastorační. V České republice existují dva semináře. Bohoslovci českých diecézí (Praha, Hradec Králové, Litoměřice, Plzeň a České Budějovice), příp. exarchátu, studují v Arcibiskupském semináři v Praze a svou intelektuální formaci získávají na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Moravští bohoslovci (diecéze Olomouc, Brno a Ostrava-Opava) studují v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci a teologické poznatky získávají na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého. Formace začíná v nultém ročníku, kterým každý bohoslovec prochází v olomouckém Teologickém konviktu.

Někteří seminaristé využívají v průběhu studia možnost erasmu, například v římském Nepomucenu nebo irském Maynoothu. K nám na erasmus zase pravidelně dojíždí seminaristé ze Slovenska, zpravidla řeckokatolíci.

Pokud vás zajímá více historie semináře a seminární řád, můžete navštívit podstránku o historii a životě v semináři.

seminaristé 21/22

ARCIDIECÉZE PRAŽSKÁ

ZUMR Zdeněk (1)
UCHÁČ David (1)
SOBOTKA Jakub (1)
ŠILHAVÝ Prokop (2)
ŠIMER Ondřej (2)
HÁLA Jan (3)
POPPR Vojtěch (4)
KŘÍŽ Ondřej (4)
JIRSA Matěj (5)
VRANA Karel (6)
HLADÍK Michal (6)DIECÉZE ČESKO BUDĚJOVICKÁ


DIECÉZE KRÁLOVE HRADECKÁ

PELIKOVSKÝ Jeroným (2)
MOUČKA Tomáš (2)
DIECÉZE LITOMĚŘICKÁ

NĚMEČEK Lukáš (3)


DIECÉZE PLZEŇSKÁ


EPARCHIE KOŠICKÁ

HORŇÁK Adam
VADÁSZ Marko


představení 21/22

Jan Kotas
rektor

Christian Pšenička
vicerektor

Jan Maria Vianney Dohnal
spirituál

Jaroslav Brož
externí spirituál