.

seminář 20/21

V semináři žije parta převážně mladých mužů, kteří se v některé etapě svého života setkali s Bohem a domnívají se, že je volá, aby ho „následovali, kamkoli jde,“ aby se stali katolickými kněžími.

Poznávají Boha jako někoho, kdo je skutečně živý a kdo se dotýká životů lidí dnes právě tak, jako před staletími. Objevují, že Bůh je milující Otec, který má své děti rád a vůbec není staromódní. A myslí, že Bůh je někdo, s kým se žít vyplatí, že Bůh je osoba plná dobroty, krásy a lásky. Chceme najít v tomto světě své místo, místo, které pro nás náš Pán již připravil, abychom „mohli mít život a měli jej v plnosti.“

Formace v kněžském semináři spočívá ve výchově budoucích kněží pro katolickou církev. Klade se důraz na přípravu lidskou, duchovní a pastorační. V České republice existují dva semináře. Bohoslovci českých diecézí (Praha, Hradec Králové, Litoměřice, Plzeň a České Budějovice), příp. exarchátu, studují v Arcibiskupském semináři v Praze a svou intelektuální formaci získávají na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Moravští bohoslovci (diecéze Olomouc, Brno a Ostrava-Opava) studují v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci a teologické poznatky získávají na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého. Formace začíná v nultém ročníku, kterým každý bohoslovec prochází v olomouckém Teologickém konviktu.

Někteří seminaristé využívají v průběhu studia možnost erasmu, například v římském Nepomucenu nebo irském Maynoothu. K nám na erasmus zase pravidelně dojíždí seminaristé ze Slovenska, zpravidla řeckokatolíci.

Pokud vás zajímá více historie semináře a seminární řád, můžete navštívit podstránku o historii a životě v semináři.

seminaristé 20/21

ARCIDIECÉZE PRAŽSKÁ

ŠIMER Ondřej (1)
ŠILHAVÝ Prokop (1)
HÁLA Jan (2)
MATYS Antonín (2)
POPPR Vojtěch (3)
KŘÍŽ Ondřej (3)
VRANA Karel (5)
HLADÍK Michal (5)

DIECÉZE ČESKO
BUDĚJOVICKÁ

RAZIMA Vojtěch (3)
HOUŠKA Lukáš (3)

DIECÉZE KRÁLOVE
HRADECKÁ

PELIKOVSKÝ Jeroným (1)
MOUČKA Tomáš (1)
ZLOCH František (3)
JELÍNEK Pavel (5)


DIECÉZE LITOMĚŘICKÁ

NĚMEČEK Lukáš (2)

DIECÉZE PLZEŇSKÁ

KADLEC Tomáš (6)

představení 21/22

Jan Kotas
rektor

Christian Pšenička
vicerektor

Josef Žák
spirituál

Jaroslav Brož
externí spirituál